Po wakacjach student może zostać bez prawa do lekarza z NFZ
UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE | Uczniów i studentów, którzy pracowali w czasie przerwy letniej, rodzice muszą na nowo zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego. Czy jeśli o tym zapomną, mają możliwość to „odkręcić”?
Corocznie po wakacjach wielu uczniów czy studentów na wizycie u lekarza czy w szpitalu jest zaskakiwanych informacją, że w systemie eWUŚ „świecą się na czerwono”. To zaś oznacza, że nie mają ubezpieczenia zdrowotnego, więc co do zasady za świadczenia udzielone przez publiczną służbę zdrowia powinni zapłacić. Dlaczego tak się dzieje? I co można w tej sytuacji zrobić?
Własny tytuł ważniejszy
Problem wynika z tego, że uczeń czy student, który podejmuje sezonową pracę w wakacje, zyskuje własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego. Własny tytuł do ubezpieczenia wyklucza zaś możliwość podlegania mu jako członek rodziny osoby ubezpieczonej (zwykle rodzica). Tym samym ubezpieczenie zdrowotne takiej osoby jako członka rodziny ustaje od dnia podjęcia zatrudnienia. I dzieje się to niezależnie od tego, czy rodzic zgłosił fakt podjęcia pracy przez dziecko płatnikowi, i czy płatnik dokonał wyrejestrowania w ciągu 7 dni na druku ZUS ZCNA. Nawet bez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta